19.3.10

Co to są piegi i pieprzyki?

Kręte bywają ścieżki rozmów. Zaczęło się przecież od dyskusji o kolorach skóry różnych ludzi. I właściwie nie pamiętam, co ją sprowokowało.
– Nas nazywa się białymi, a przecież nasza skóra wcale nie jest biała – tłumaczyłem dzieciom. – A jaka jest?
– Różowa – grzecznie odpowiedziały.
– No właśnie. A ludzie czarni wcale nie są czarni, tylko… yy …o tacy ciemnobrązowi jak pieprzyki na naszym ciele – wyciągnąłem rękę, by pokazać dzieciom jakiś pieprzyk. Przyglądały mu się jakąś chwilę, by w końcu zapytać:
- Ale co to są w ogóle te pieprzyki?
Gdy milczałem, padło zaraz następne pytanie:
- I piegi. Co to są piegi?

Bo z jednej strony i pieprzyki, i piegi wyglądają podobnie: drobne ciemne plamki na naszej skórze. Z drugiej każdy z nas potrafi je odróżnić.
Obie struktury są efektem nagromadzenia w skórze ciemnego barwnika zwanego melaniną. Ale powstają nieco inaczej. Pieprzyki możemy mieć od urodzenia, choć większość z nich pojawia się w późniejszym wieku. Są grupami komórek barwnikowych z głębszej warstwy skóry. Mogą występować właściwie w każdym miejscu ciała i mieć rozmaite kształty i wielkości. Pod wpływem słońca niejednokrotnie jeszcze bardziej ciemnieją.
Natomiast piegi pojawiają się u osób o jasnej cerze. Nie ma się ich od urodzenia – tworzą się dopiero pod wpływem słońca. Bo skóra, która wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, chroni się przed nimi wytwarzając więcej melaniny. To właśnie nazywamy opalaniem. Osoby z jasną cerą wytwarzają mniej barwnika i przez to trudniej się opalają. Ale są na ich skórze miejsca, gdzie komórki barwnikowe wytwarzają melaniną szybciej i w większych ilościach. I to właśnie one, pod wpływem słońca, ciemnieją i zamieniają się w piegi. Z tego też względu piegi zmniejszają się lub nawet znikają na zimę. I dlatego też najczęściej pojawiają się na tych częściach ciała, których skóra najmocniej wystawiona jest na słońce – czyli przede wszystkim na twarzy.
Tak na przykład jak u Idusi.. Na dowód załączam zdjęcie na górze. I jeszcze podaję linki do stron, gdzie można poczytać więcej o piegach i pieprzykach: Kids Health, Mayo Clinic, Net Doctor oraz Web MD.


3 komentarze:

Anna pisze...

Dodam, że przegrupowania barwnika mogą być niezależne od karnacji i w niektórych zespołach uwarunkowanych mutacjami pojedynczych genów obserwujemy występowanie bardzo nasilonych w ilości "piegów", np. Leopard Syndrome, czy Gorlin Syndrome.
ajaktom

Wojciech Mikołuszko pisze...

Dziękuję za uzupełnienie wiadomości!

Janka pisze...

:D słodkie